FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy •  Galerie   •  Rejestracja  •  Profil  •  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  •  Zaloguj
 
 
 O bohaterach Star Wars Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
To forum jest zablokowane, nie możesz pisać dodawać ani zmieniać na nim czegokolwiekTen temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Autor Wiadomość
Kamgór




Dołączył: 17 Paź 2005
Posty: 2519
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: prOland

PostWysłany: Śro 22:20, 18 Sty 2006 Powrót do góry

że też tobie chce się tego szukać i potem wklejać =] skarbnica wiedzy dla fanów SW Smile


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
Syriusz




Dołączył: 04 Lis 2005
Posty: 69
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Gdynia

PostWysłany: Czw 19:35, 19 Sty 2006 Powrót do góry

Formy walki mieczem świetlnym

Shii-Cho (znana również jako Pierwsza Forma) - w fikcyjnym świecie Gwiezdnych wojen najprostsza technika walki mieczem świetlnym spośród studiowanych przez Rycerzy Jedi za czasów Starej Republiki. Ze względu na prostotę formy, z reguły nauczana była jako pierwsza.
Używane w niej są ruchy horyzontalne oraz parowania klingą miecza, aby odepchnąć ostrze przeciwnika w czasie ataków bocznych. Jeżeli atak jest kierowany od dołu w stronę głowy, forma pierwsza po prostu odwraca go poprzez zablokowanie trzymaną poziomo klingą miecza. Parowanie polega na poruszaniu mieczem z góry na dół, aby odepchnąć atak. Wszystkie podstawowe techniki ataku, parowania i ciosów treningowych innych form mogą być wyprowadzone ze stylu Pierwszej Formy.


Soresu (znana również jako Trzecia Forma) - jedna z technik walki mieczem świetlnym w fikcyjnym świecie Gwiezdnych wojen.
Trzecia Forma charakteryzuje się niemal taneczną choreografią ruchów. Dostosowana jest przede wszystkim do wykorzystania w obronie, w szczególności przed wiązkami z blasterów i innej broni palnej i miotanej, choć sprawdza się również w defensywnej szermierce, a przez lata została udoskonalona na tyle, że wielu Jedi wybrało ją jako swój podstawowy styl walki. Korzystający z Soresu Jedi zespala się z Mocą i wyczekuje ataku, aby go odbić lub skierować przeciw napastnikowi.
Z Trzeciej Formy korzystały między innymi Luminara Unduli oraz Barrissa Offee. Do wyjątkowego mistrzostwa w Soresu doszedł Obi-Wan Kenobi - zaskoczył nim Hrabiego Dooku podczas starcia na pokładzie "Niewidzialnej Ręki", a ostatecznie udowodnił swoje umiejętności pokonując w pojedynku znanego zabójcę Jedi, generała Grievousa.


Vaapad to jedna ze szkół walki mieczem świetlnym w fikcyjnym uniwersum Gwiezdnych wojen.
Technika ta, traktowana jako wchodząca w skład siódmej formy walki mieczem, opracowana została przez Mistrza Jedi Mace'a Windu przy wsparciu jednego z najlepszych szermierzy tamtych czasów - Jedi Sory Bulq.
Forma Vaapad była bardzo agresywna, wykorzystywała techniki z pogranicza Ciemnej Strony Mocy, co sprawiło, że większość z Jedi, którzy ją opracowali bądź praktykowali ją lub jej elementy (Sora Bulq, Depa Billaba, Quinlan Vos) w mniejszym lub większym stopniu poddała się działaniu mroku. Pokusie oparł się jedynie Mace Windu, dla którego ścieżka ta była "sposobem przekucia jego wewnętrznego gniewu w narzędzie światła".


Więcej informacji na razie niema, może kiedyś się pojawią iformacje o innych formach walki mieczem świetlnym


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
Syriusz




Dołączył: 04 Lis 2005
Posty: 69
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Gdynia

PostWysłany: Czw 18:23, 02 Lut 2006 Powrót do góry

R2-D2 - postać fikcyjna, odtwarzana przez Kennego Bakera. Jeden z bohaterów Gwiezdnych Wojen George'a Lucasa.

Niepozorny ale odważny, wścibski i wszędobylski astromech czyli droid przeznaczony do naprawy usterek pojazdów w czasie lotu w przestrzeni kosmicznej. Pierwotnie służył na królewskim statku Amidali z Naboo, gdzie wykazał się niezwykłymi zdolnościami mechanicznymi w czasie ucieczki przed blokadą Federacji Handlowej. Razem z królową trafił na Tatooine, gdzie poznał robota protokolarnego C-3PO, co zapoczątkowało ich niezwykłą, trwającą latami przyjaźń. R2-D2 był potem osobistym astromechem Anakina Skywalkera, a w czasie Wojny Domowej służył sprawie Rebelii odbywając m.in. misję odnalezienia Obi-Wana Kenobi, przechowując w swojej pamięci wykradzione Imperium tajne plany Gwiazdy Śmierci, biorąc udział w uwolnieniu Hana Solo z pałacu Jabby oraz zniszczeniu drugiej Gwiazdy Śmierci.


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
Syriusz




Dołączył: 04 Lis 2005
Posty: 69
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Gdynia

PostWysłany: Czw 18:24, 02 Lut 2006 Powrót do góry

C-3PO - robot grany przez Anthony Danielsa w filmie Gwiezdne Wojny.

Tchórzliwy i bardzo zasadniczy robot protokolarny, który po wyratowaniu ze złomowiska początkowo pomagał małemu Anakinowi w pracach mechanicznych na planecie Tatooine. Wówczas zawiązała się jego niezwykła i oparta na wzajemnych przeciwieństwach przyjaźń z poznanym w otoczeniu królowej Amidali robotem naprawczym R2-D2. Wspólnie z R2-D2 przeżył wiele przygód, m.in. odkrył służącą Separatystom fabrykę robotów na Geonosis. Po wielu latach oba roboty służyły także na statku księżniczki Lei, która wysłała je z misją odnalezienia Obi-Wana Kenobi i przekazania mu prośby o pomoc rebeliantom. Po wylądowaniu na Tatoine poprzez handlarzy złomem trafiły do rąk Luke’a Skywalkera, co zapoczątkowało nowy łańcuch niesamowitych przygód. Obwołany bogiem przez Ewoki, rdzennych mieszkańców planety Endor.


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
Syriusz




Dołączył: 04 Lis 2005
Posty: 69
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Gdynia

PostWysłany: Czw 18:26, 02 Lut 2006 Powrót do góry

Droid to nazwa stosowana w fikcyjnym świecie Gwiezdnych wojen na określenie większości bardziej skomplikowanych robotów, w tym androidów - zazwyczaj wyposażonych w pewien poziom sztucznej inteligencji.

Istnieje pięć podstawowych klas (ang. degrees) droidów:

Droidy o przeznaczeniu naukowym lub medycznym, zazwyczaj przeznaczone do inteligentnego współdziałania z ludźmi lub zastępowania ich w zadaniach związanych z zakresem ich specjalizacji. Do takich należał np. robot chirurgiczny 2-1B, który instalował Luke'owi protezę dłoni (Imperium kontratakuje)
Droidy do zastosowań inżynieryjnych, technicznych i pokrewnych (naprawa, badania). R2-D2 jest droidem tej klasy.
Droidy, które zajmują się interakcją z ludźmi, naukami społecznymi, dyplomacją itp. Zazwyczaj humanoidalne lub dostosowane kształtem do rasy, z którą mają współpracować. C-3PO.
Inteligentne automaty bojowe, droidy-ochroniarze, droidy-zabójcy itp. W większości nielegalne, czasami stosowane przez wojsko. Niektóre egzemplarze uzyskały niezależność - np. najsłynniejszy w Galaktyce droid-łowca nagród IG-88.
Maszyny przeznaczone głównie do pracy fizycznej - droidy górnicze, ładowarki i podnośniki binarne, maszyny sprzątające, droidy zasilające (Gonk) itp.



Ciekawostki
Wyraz "droid" został zastrzeżony przez George'a Lucasa i nie może być używany w produktach komercyjnych bez zgody Lucasfilmu. Zgodę taką otrzymali np. twórcy filmu Iniemamocni.


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
Syriusz




Dołączył: 04 Lis 2005
Posty: 69
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Gdynia

PostWysłany: Pon 17:02, 06 Lut 2006 Powrót do góry

Boba Fett
Fikcyjna postać ze świata Gwiezdnych wojen, łowca nagród, syn Jango Fetta.

Boba Fett jest klonem Jango Fetta, otrzymanym w ramach zapłaty za wykorzystanie genomu tego łowcy nagród przy tworzeniu armii klonów przez mieszkańców planety Kamino. Od młodości Boba mieszkał razem ze swoim ojcem na Kamino, gdzie Jango szkolił go na łowcę nagród. Po śmierci Jango na Geonosis, Boba rozpoczął samodzielną karierę. Kilkanaście lat później Boba Fett cieszył się już renomą najsłynniejszego i najskuteczniejszego łowcy nagród w całej Galaktyce. Małomówny, praktycznie nigdy nie widziany bez swojej mandaloriańskiej zbroi wyposażonej w wiele rodzajów broni i akcesoriów, pobierał za swoje usługi wysoką stawkę, ale był praktycznie niezawodny w dostarczeniu zamawianego 'łupu'. W podróżach korzystał przeważnie ze Slave I - zmodyfikowanego patrolowca typu Firespray, którym wcześniej latał jego ojciec. W okresie Bitwy o Yavin jednym z zadań Boby Fetta było pochwycenie Hana Solo i dostarczenie do Jabby. Pierwszą część zadania wykonał na Bespinie, współpracując w tym z siłami Imperium. Dostarczenie zamrożonego w karbonicie przemytnika trwało nieco dłużej, gdyż przechwycić próbowali go zarówno rebelianci, jak i konkurencyjni łowcy nagród, ale ostatecznie Boba przekazał łup swojemu pracodawcy i zainkasował solidną nagrodę. W Powrocie Jedi Boba Fett zostaje pochłonięty przez Sarlacca, źródła pozafilmowe opisują jednak jego ucieczkę z tej opresji i dalsze działania w branży.


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
Syriusz




Dołączył: 04 Lis 2005
Posty: 69
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Gdynia

PostWysłany: Pon 17:06, 06 Lut 2006 Powrót do góry

X-wing
Myśliwiec typu X, popularnie zwany X-wingiem, to jeden z najczęsciej pojawiających się typów statków kosmicznych świata Gwiezdnych wojen. Został zaprojektowany przed Bitwą o Yavin w zakładach Incom na bazie republikańskich myśliwców typu Z-95. Ponieważ pracownicy zespołu projektowo-konstrukcyjnego przeszli na stronę Rebelii, to ona uzyskała projekty pojazdu i rozpoczęła jego produkcję. X-wingi są uzbrojone w cztery działka laserowe umieszczone na końcach rozkładanych skrzydeł, oraz dwie wyrzutnie torped protonowych, mogące pomieścić w sumie 6 takich pocisków. Standardowo pilotowi pomaga w nawigacji droid astromechaniczny (najczęściej stosowane typy to Industrial Automaton R2 i R4), który może też przeprowadzać w czasie lotu pomniejsze naprawy.

Myśliwce X-wing stanowiły trzon floty Rebeliantów, a później także Nowej Republiki. Odegrały znaczącą rolę w czasie Bitwy o Yavin. Luke Skywalker, pilotujący wtedy właśnie X-winga, po zaledwie kilkugodzinnym szkoleniu przeprowadził skuteczny atak na Gwiazdę Śmierci i zniszczył ją. W czasie Bitwy o Endor Wedge Antilles, również za sterami X-winga, zniszczył drugą Gwiazdę Śmierci na spółkę z Lando Calrissianem pilotującym Sokoła Millenium. Podczas późniejszych kampanii X-wingi wielokrotnie pojawiały się na polach bitew. Najsłynniejsze eskadry, używające głównie X-wingów, to Eskadra Łotrów oraz Eskadra Bliźniaczych Słońc.

Na krótko przed inwazją Yuuzhan Vongów do produkcji trafił najnowszy model X-winga, typ XJ.


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
Syriusz




Dołączył: 04 Lis 2005
Posty: 69
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Gdynia

PostWysłany: Pon 17:10, 06 Lut 2006 Powrót do góry

Gwiazda Śmierci - bojowa stacja kosmiczna zdolna niszczyć całe planety, pojawiająca się w filmach z serii Gwiezdne wojny.

Gwiazda Śmierci była wytworem Imperium Galaktycznego, zbudowanym w celu unicestwienia Rebelii i ostatecznego zyskania kontroli nad planetami Galaktyki.

Historia
Pierwsze plany konstrukcyjne tej stacji bojowej ówczesny Wielki Kanclerz Republiki - Palpatine uzyskał za pośrednictwem Hrabiego Dooku od mieszkańców planety Geonosis (Gwiezdne wojny: część II - Atak klonów). Następnie projekt rozwijany był pod pieczą Wilhuffa Tarkina przez konstruktora Bevela Lemeliska, co zaowocowało powstaniem następujących konstrukcji:

Prototyp Gwiazdy Śmierci. Konstrukcję tę stanowił ażurowy, metalowy szkielet, wyposażony w prototyp superlasera (broni zdolnej niszczyć całe planety) oraz systemy napędu podświetlnego i sterowania. Prototyp skonstruowany został w tajnej imperialnej placówce badawczej zwanej Laboratorium Otchłani, tam też uległ zniszczeniu 11 lat po Bitwie o Yavin. Wydarzenia te opisane zostały w trylogii książkowej Władcy Mocy (Champions of the Force) Kevina J. Andersona.
Pierwsza Gwiazda Śmierci została zbudowana na orbicie więziennej planety Despayre w systemie Horuz. Pierwszym testem jej uzbrojenia było zniszczenie Despayre, a pierwszym publicznym wykorzystaniem - unicestwienie Alderaanu (Gwiezdne wojny: część IV - Nowa nadzieja). Stacja została zniszczona przez Luke'a Skywalkera podczas próby ataku na rebeliancką kwaterę główną na Yavin IV (tamże). Starcie to przeszło do historii Galaktyki jako Bitwa o Yavin.
Druga Gwiazda Śmierci powstawała na orbicie księżyca planety Endor. Nieukończona, ale w pełni uzbrojona stacja kosmiczna stała się częścią nieudanej pułapki zastawionej przez Palpatine'a na siły Sojuszu Rebeliantów. Podczas bitwy uległa zniszczeniu z rąk Wedge'a Antillesa i Lando Calrissiana wraz z załogą Sokoła Millenium, co zostało ukazane w filmie Gwiezdne wojny: część VI - Powrót Jedi.

Niejasności
Konstruowany szkielet stacji bojowej typu Gwiazdy Śmierci przedstawiony jest w jednej z ostatnich scen Zemsty Sithów. Nie jest do końca określone, czy chodzi tu o jakiś prototyp, czy o pierwszą Gwiazdę Śmierci znaną z ANH.

Ciekawostki
Zdjęcie Mimasa wykonane przez sondę Voyager 1Gwiazda Śmierci przypomina jeden z księżyców Saturna, Mimasa (po prawej). Co ciekawe, jest to całkowity zbieg okoliczności - pierwsze zdjęcia Mimasa zostały wykonane dopiero trzy lata po premierze filmu, przez sondę kosmiczną Voyager 1.


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
Syriusz




Dołączył: 04 Lis 2005
Posty: 69
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Gdynia

PostWysłany: Pon 17:12, 06 Lut 2006 Powrót do góry

Sokół Millenium
Sokół Millenium (ang. Millennium Falcon) to statek kosmiczny pojawiający się w filmach, książkach i innych pozycjach z serii Gwiezdne wojny. W niektórych polskich tłumaczeniach znany też jako Tysiącletni Sokół, Sokół Tysiąclecia itp.

Sokół to zmodyfikowany koreliański frachtowiec typu YT-1300, określany przez właściela jako "najszybsza kupa złomu w Galaktyce". Zarówno statek, jak i właściciel, odegrali kluczową rolę podczas Galaktycznej Wojny Domowej.

Pierwszy raz pokazany w filmie Zemsta Sithów. Następnie w posiadaniu Lando Calrissiana, później przechodzi w ręce Hana Solo w wyniku wygranej z Landem partii sabaka. Wykorzystywany głównie w działaniach przemytniczych - transport przyprawy z Kessel itp.

Spełnia znaczącą rolę w Bitwie o Yavin, obecny podczas Bitwy o Hoth i ucieczki Hana oraz Leii na Bespin. Po pochwyceniu Hana przez Bobę Fetta - tymczasowo pod dowództwem Calrissiana. Bierze udział w Bitwie o Endor (zaliczone pół zestrzelenia drugiej Gwiazdy Śmierci), następnie zwrócony Hanowi i wykorzystywany w wielu misjach bojowych i dyplomatycznych (m. in. Bakura, Iphigin). Na przestrzeni lat wielokrotnie przebudowywany i modyfikowany, jak również uszkadzany i remontowany.


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
Syriusz




Dołączył: 04 Lis 2005
Posty: 69
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Gdynia

PostWysłany: Pią 15:40, 07 Kwi 2006 Powrót do góry

Jedi

Rycerze Jedi – w świecie Gwiezdnych Wojen to starożytny zakon skupiający "wrażliwych na Moc" (ang. Force Sensitive), czyli istoty, w których organizmach występuje nadnaturalne stężenie midichlorianów. Owe midichloriany są nanoorganizmami występującymi w każdym żywym organizmie, pozwalającymi mu na odczuwanie Mocy. W Zakonie Jedi wielką uwagę przywiązuje się do umiejętności panowania nad swymi emocjami, ponieważ niektóre z nich prowadzą na Ciemną Stronę Mocy - upadek dla Jedi. Głównymi wrogami Jedi na przestrzeni dziejów byli wywodzący się z łona Zakonu Lordowie Sithów posługujący się i służący Ciemnej Stronie Mocy.
Spis treści:
* 1 Historia Zakonu
* 2 Kodeks
* 3 Symbole
* 4 Rangi
o 4.1 Padawan
o 4.2 Rycerz Jedi
o 4.3 Mistrz Jedi
o 4.4 Inne tytuły
* 5 Znani Jedi
* 6 Zobacz też



Historia Zakonu


Nie jest wiadome kto pierwszy zdał sobie sprawę z istnienia Mocy, ani jaka organizacja dała początek Zakonowi. Niektórzy utrzymują, że Zakon Jedi wywodzi się z planety Tython, (na której to czczona była pozytywna energia wszechświata pod nazwą "Ashla"), inni - że od Zakonu Dai Bendu czy Akademii Chatos. Wszystkie te twierdzenia są jednak opartymi na historycznych przesłankach domysłami, a wspomniane grupy czy organizacje pamiętane są jedynie z nazwy i legend oraz podań ludowych.

Wiadomym jest, iż na historii Jedi w znaczący sposób zaważyło rozpowszechnienie wynalazku hipernapędu - dzięki niemu najwybitniejsi kapłani, filozofowie jak i wojownicy z dziesiątek światów mieli w końcu możliwość porównywać i wymieniać gromadzone przez siebie informacje o mistycznej sile którą później nazwano Mocą. Działania te stopniowo kładły podwaliny pod to, co nazwano później Zakonem Jedi.

Nie jest również znane miejsce, z którego wziął swój początek Zakon - pośród kandydatów są owiane aurą tajemnicy, legendarne i zapomniane planety takie jak Had Abbadon czy Ondos. Są również miejsca znane galaktyce - Utapau, Coruscant, Corellia czy Ossus. Dawni mentorzy zakładali liczne akademie na różnych planetach; biblioteki w których gromadzono w woluminach rosnącą wiedzę o Mocy.

Początkowo Zakon miał raczej naturę filozoficzno-medytacyjną - członkowie nabywali coraz to nowych umiejętności zdając sobie sprawę z możliwości jakie oferuje im Moc. Wsłuchując się w jej wolę, Jedi coraz intensywniej angażowali się w życie społeczne galaktyki stając się z czasem Strażnikami Pokoju i Sprawiedliwości, pomagając w budowie galaktycznej cywilizacji.

Na kilka tysięcy lat przed Mrocznym Widmem miała w Zakonie miejsce Wielka Schizma - w jej wyniku część zaprzedanych Ciemnej Stronie Jedi odłączyła się od zakonu i przejęła władzę nad Imperium Sithów, dając początek rasie i stronnictwu Sithów.

Po dojściu do władzy Imperatora Palpatine'a w roku 19 BBY Jedi niemal wyginęli z powodu urządzonego przez niego programu systematycznej eksterminacji wszystkich członków Zakonu stanowiących zagrożenie dla jego imperium terroru. Kluczowym elementem planu Palpatine'a był Darth Vader - upadły Rycerz Jedi znany niegdyś jako Anakin Skywalker.

Jednymi z nielicznych, którzy przeżyli, byli Obi-Wan Kenobi oraz Yoda. Za sprawą Luke'a Skywalkera, syna Dartha Vadera zakon odrodził się, a następnie rozwinął w formie nieco odmiennej od tej znanej z czasów schyłku Starej Republiki.


Kodeks

Za podstawę filozofii Jedi uważa się następujące słowa:

Nie ma emocji - jest pokój.
Nie ma ignorancji - jest wiedza.
Nie ma namiętności - jest pokój ducha.
Nie ma śmierci - jest Moc.

Jedi powinien żyć w pokoju ze swoimi emocjami i nie dawać się im kierować. Powinien dążyć do poszerzania swojej wiedzy. Powinien unikać przywiązań, które uniemożliwiają mu pełne oddanie się słuchaniu Mocy. Powinien również strzec życia innych istot, w szczególności tych rozumnych.

Symbole

Główną bronią Rycerzy Jedi był miecz świetlny - broń do pełnego opanowania wymagająca długich treningów i mająca również charakter mistyczny. Miecz świetlny był symbolem członków Zakonu.

Często stosowanym przez Jedi znakiem był starożytny symbol Bendu - przypominający ośmiopromienne słońce. Oznaczał on mistyczną jedność Galaktyki w Mocy i bywał on używany do oznaczania miejsc, pojazdów i przedmiotów wykorzystywanych przez Jedi - widniał na przykład na ich myśliwcach. W okresie schyłku Republiki i podczas Wojen Klonów symbol ten zaadaptowany został przez Wielką Armię Republiki jako znak rozpoznawczy republikańskich jednostek wojskowych. Po stworzeniu Imperium, Palpatine zbezcześcił ten znak przez usunięcie z niego dwóch promieni i wykorzystał jako oficjalne godło swojego Imperium.


Rangi

Podczas pierwszego etapu szkolenia na Jedi kandydat nie posiadał określonej rangi. Kiedy dorósł i został wyszkolony na tyle, by rozpocząć okres terminowania u konkretnego nauczyciela, zostawał mianowany Padawanem. Nierzadko zdarzało się, że późno odnaleziony uczeń od razu stawał się Padawanem konkretnego Rycerza lub Mistrza.


Padawan

Tytuł Padawana otrzymywał uczeń podejmując u Rycerza lub Mistrza Jedi szkolenie, mające doprowadzić jego samego do rangi Rycerza. Padawani nosili krótko obcięte włosy i charakterystyczny pojedynczy warkoczyk. Do swojego mentora Padawan zwracał się tytułem mistrza, nawet, jeśli ten nie posiadał oficjalnie takiej rangi.

Poza nauką umiejętności praktycznych, dyplomacji i tym podobnych, podczas szkolenia Padawan musiał przede wszystkim nauczyć się, jak realizować postanowienia Kodeksu Jedi oraz radzić sobie z Ciemną Stroną Mocy. Aby stać się Rycerzem Jedi, Padawan musiał ukończyć szkolenie u swojego mistrza i przejść odpowiednią ilość prób. Próby te nie były tylko formalne - często rozumiano w ten sposób wydarzenia bezpośrednio dotyczące Padawana i jego życia, z którymi musiał sobie poradzić. Najczęściej ostateczna próba wiązała się ze stanięciem wobec wyjątkowo silnej pokusy lub ataku Ciemnej Strony (np. w przypadku Obi-Wana Kenobiego za taki moment uważa się pojedynek z Darthem Maulem).

Kiedy opiekun i Rada Jedi uznali, że uczeń jest gotowy, mógł zostać pasowany na Rycerza Jedi.


Rycerz Jedi

Przyznanie tytułu Rycerza oznaczało, że dany Padawan jest już gotowy, by samodzielnie wypełniać stające przed nim zadania. Pasowanie na Rycerza kończyło terminowanie ucznia u jego mistrza, chociaż nie kończyło jego nauki jako takiej. Rycerz Jedi mógł korzystać z dostępnych zasobów Zakonu oraz samodzielnie lub w zespołach wykonywać zadania stojące przed Zakonem Jedi. Mógł również szkolić padawanów - z reguły tylko jednego na raz, aby móc poświęcić mu potrzebną ilość czasu i uwagi.


Mistrz Jedi

Ten najwyższy tytuł może zostać przyznany przez Radę Jedi wyjątkowo doświadczonemu i charakteryzującemu się wysokim stopniem rozumienia Mocy Rycerzowi. Mistrzowie obdarzani są dużym szacunkiem przez innych Jedi, dwunastu spośród nich tworzy Radę Jedi - organ zarządzający działaniami całego Zakonu.


Inne tytuły

W różnych okresach historycznych istniały ponadto inne tytuły, przyznawane lub przyjmowane przez Jedi:

* Wielki Mistrz Jedi - tytułem tym zaczęto określać Luke'a Skywalkera ok 25 lat ABY dla odróżnienia od wyszkolonych przez niego Mistrzów i podkreślenia jego naczelnej roli w nowym Zakonie.
* Lord Jedi - rzadki tytuł stosowany głównie przez dowódców oddziałów Jedi podczas Nowych Wojen Sithów, ale także w innych okresach. Ranga Lorda była wyższa od Mistrza.



Znani Jedi

Do najbardziej znanych Jedi należeli:

Ulic Qel-Droma | Nomi Sunrider | Hrabia Dooku | Qui-Gon Jinn | Yoda | Mace Windu | Obi-Wan Kenobi | Anakin Skywalker | Luke Skywalker


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
Syriusz




Dołączył: 04 Lis 2005
Posty: 69
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Gdynia

PostWysłany: Pią 15:44, 07 Kwi 2006 Powrót do góry

Sithowie


Sithowie to w fikcyjnym świecie Gwiezdnych wojen mroczny odpowiednik Jedi, posługujący się w specyficzny sposób Ciemną Stroną Mocy. W filmach Sithowie używali mieczy świetlnych o czerwonych ostrzach, a ich imiona poprzedzał tytuł Dartha, np. Darth Sidious, Darth Maul, Darth Vader.

Spistreści
* 1 Ideologia Sithów
* 2 Historia
o 2.1 Wielka Schizma
o 2.2 Imperium Sithów
o 2.3 Kolejne wystąpienia
o 2.4 Ruusan i Doktryna Bane'a
o 2.5 Palpatine
* 3 Cytaty
* 4 Znani Sithowie




Ideologia Sithów

Sithowie korzystają z Ciemnej Strony Mocy, co czyni ich w pewnym sensie podgrupą Mrocznych Jedi. Tym, co ich wyróżnia, jest nawiązywanie do sposobów jej kontrolowania zaczerpniętych od Sithów z czasów ich pierwszego Imperium - a więc przede wszystkim do korzystania z rozmaitego rodzaju artefaktów. Podczas gdy Mroczny Jedi to każdy Jedi, który przeszedł na Ciemną Stronę, Sithowie dodatkowo świadomie nawiązują do tradycji łączącej się z ich mianem.


Historia

Wielka Schizma

W przeszłości część rycerzy Jedi, nazywana czasem Mrocznymi czy Ciemnymi, odłączyła się od reszty Zakonu w wyniku konfliktu dotyczącego korzystania z Ciemnej Strony Mocy, zwanego Wielką Schizmą. Zakon nie zaakceptował ich tezy o tym, iż można wyzwalać w sobie negatywne emocje w walce czy w ogóle w stosowaniu Mocy. Mroczni Jedi uważali bowiem, że zachowując kontrolę nad mrocznymi uczuciami można ich używać do wzmacniania swojej siły, a jednocześnie nie ulegać nim.

Szybko okazało się jednak, że nie panują oni nad swoją Ciemną Stroną, ale to ona panuje nad nimi. Ogarnęły ich uczucia chciwości, żądzy władzy, sławy, nienawiść, gniew, strach. Mroczni Jedi opanowali planety należące do prymitywnej rasy Sithów i przejęli władzę nad ich imperium. Wkrótce zaczęli być nazywani Lordami Sithów, a ich przywódca przyjął tytuł Mrocznego Lorda Sithów. Zaczęli również łączyć tradycyjne dla Jedi sposoby korzystania z Mocy z "magicznymi" rytuałami rasy Sithów, co stało się na długie tysiąclecia jedną z bardziej charakterystycznych cech ich podejścia do Mocy.


Imperium Sithów

Kiedy w okresie około roku 5000 BBY Imperium Sithów zostało odkryte przez zwiadowców Republiki, przeżywało ono okres przez niektórych z nich postrzegany jako stagnacja. Po śmierci Mrocznego Lorda Sithów Marki Ragnosa wybuchł konflikt między jego następcą, lordem Ludo Kresshem a lordem Naga Sadowem, przywódcą frakcji pożądającej ekspansji i podbojów. Konflikt ten doprowadził do wybuchu Wielkiej wojny nadprzestrzennej (nie mylić z wojną nadprzestrzenną Starka) między Imperium Sithów a Republiką. W jej wyniku Imperium zostało pokonane, Kressh zginął, Sadow zaś umknął na swoim ostatnim ocalałym okręcie na Yavin IV. Klęskę w wielkiej wojnie nadprzestrzennej przyjęło się uważać za koniec pierwszego, "oryginalnego" Imperium Sithów.


Kolejne wystąpienia

Ideologia Sithów nie została jednak zapomniana. Pozostawione przez nich pisma i artefakty wykorzystywane były przez zdeklarowanych Mrocznych Jedi lub tych Jedi, którzy odnaleźli je i okazywali się niewystarczająco odporni na pokusy Ciemnej Strony. Osoby korzystające z Mocy na sposób wykorzystujący elementy "magii" Sithów z czasem przyjęło się także nazywać Sithami.

Działania Sithów doprowadziły do wielu konfliktów, w tym na skalę galaktyczną:

* Wielka wojna Sithów między Republiką a sprzymierzonymi siłami byłych Jedi Ulika Qel-Dromy i Exara Kuna.
* Wojna domowa Jedi między Republiką a "Nowym Imperium Sithów" stworzonym przez byłych Jedi Revana i Malaka. W materiałach dotyczących tej drugiej wojny po raz pierwszy w znanych źródłach pojawia się tytuł Darth - jako tytuł najpotężniejszych spośród nowych lordów Sithów.
* Kilka lat po zakończeniu wojen domowych Jedi nawrócony na Jasną Stronę Mocy Revan zniknął z obszarów znanych Republice - badający tę sprawę Wygnaniec Jedi dowiedział się, że możliwe jest, że na nieznanych obszarach galaktyki nadal istnieją resztki pierwszego Imperium Sithów.
* Pokłosiem wojny domowej Jedi był kolejny konflikt, kiedy to Darth Nihilus oraz Darth Sion próbowali odnaleźć i zniszczyć ostatnich ocalałych Jedi, a przeciwstawił im się Wygnaniec.



Ruusan i Doktryna Bane'a

Kolejny zmasowany powrót Sithów datuje się na około 2000 rok BBY i trwa aż do roku 1000 BBY, a cały ten okres znany jest pod nazwą nowych wojen Sithów. Pod koniec tego okresu lordów Sithów jest już wielu, nasilają się też między nimi konflikty. Apogeum osiągają one podczas serii bitew z Jedi na Ruusan, gdzie w ostatnim starciu giną wszyscy Lordowie poza Darthem Bane'em, który powołuje Bractwo Sithów, wprowadzając równocześnie zasadę, że Sithów może być tylko dwóch - mistrz i uczeń.

Drogą awansu dla ucznia jest zazwyczaj pokonanie i obalenie swojego mistrza, również aby zostać uczniem Sitha, trzeba usunąć jednego z aktualnych. Przykładem podjęcia pierwszego z tych działań jest Darth Sidious, który zabił podczas snu swojego mistrza Dartha Plagueisa, a następnie przyjął na nauki Dartha Maula. Drugą możliwość stosował sam Sidious wobec swoich uczniów - najpierw Darth Tyranus został zastąpiony przez Anakina Skywalkera (Dartha Vadera), a następnie w planach Imperatora Luke Skywalker miał stać się następcą Vadera.


Palpatine

Od czasów Ruusan Sithowie pozostawali w ukryciu przez blisko tysiąc lat, stosując się do Doktryny Bane'a, aż do momentu, w którym Darth Sidious (takie imię przyjął dla swojego "mrocznego alter ego" pochodzący z Naboo Palpatine) skutecznie przeprowadził swoją intrygę mającą na celu przejęcie władzy nad Republiką. Historia dojścia przez Palpatine'a do władzy oraz jego upadku przedstawiona jest w filmach z serii Gwiezdne Wojny.

Tu kończą się szczegóły fabuły lub zakończenia utworu.


Cytaty

* Dzięki pasji zdobywam siłę, dzięki sile zdobywam potęgę, dzięki potędze osiągam zwycięstwo, a wtedy moje więzy pękają - credo Sithów z czasów wojny domowej Jedi



Znani Sithowie

* Marka Ragnos
* Naga Sadow
* Freedon Nadd
* Exar Kun
* Darth Revan
* Darth Malak
* Darth Traya
* Darth Nihilus
* Darth Sion
* Darth Bane
* Darth Plagueis
* Darth Sidious (Palpatine)
* Darth Maul
* Darth Tyranus (hrabia Dooku)
* Darth Vader (Anakin Skywalker)


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez Syriusz dnia Nie 10:35, 09 Kwi 2006, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Syriusz




Dołączył: 04 Lis 2005
Posty: 69
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Gdynia

PostWysłany: Pią 15:46, 07 Kwi 2006 Powrót do góry

Mace Windu


Mace Windu - postać fikcyjna. W filmach z serii Gwiezdne wojny (częściach I, II i III) postać tę grał Samuel L. Jackson.

Mace był członkiem Rady Jedi oraz jednym z największych mistrzów Jedi swoich czasów. Niektórzy utrzymują, że jego znajomość Mocy była porównywalna z umiejętnościami mistrza Yody. Jego szczególną umiejętnością było wyczuwanie za pośrednictwem Mocy "punktów węzłowych" historii (zwanych "punktami przełomu" - ang. shatterpoint), chociaż nie zawsze potrafił odpowiednio w takich momentach zareagować. Był mistrzem siódmej formy walki mieczem świetlnym, zwanej Vaapad. Jego broń miała rzadko spotykaną purpurową barwę ostrza.


Urodził się porośnietej nieprzystępnymi lasami Haruun Kal, był oprócz Kara Vastora ostatnim z ghosha Windu. W wieku kilku miesięcy już zostało postanowione, że zostanie Jedi, więc został zabrany na Coruscant. Na rodzinną planetę powrócił jeszcze dwa razy, jako nastolatek, oraz aby ratować swoją uczennicę Depę Billabę przed pogrążeniem się w mroku pelokotanu. Akcji tej omal nie przypłacił życiem.

Był obecny podczas raportu Qui-Gon Jinna i Obi-Wana Kenobiego na temat wydarzeń z Naboo i Tatooine, zorganizował pomoc dla Obi-Wana i Anakina, gdy wpadli w pułapkę na Geonosis. Był jednym z niewielu, którzy przeżyli bitwę na Geonosis (podczas której zabił łowcę nagród Jango Fetta), nie wykorzystał jednak okazji zabicia hrabiego Dooku. Jemu też Anakin powiedział, że kanclerz Palpatine był Lordem Sithów. Wraz z trzema innymi Jedi udał się aresztować kanclerza. Zginął podczas walki zdradzony przez Anakina, który stał się Vaderem.


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
Syriusz




Dołączył: 04 Lis 2005
Posty: 69
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Gdynia

PostWysłany: Pią 15:49, 07 Kwi 2006 Powrót do góry

Mroczny Jedi


Mroczny Jedi to w fikcyjnym świecie Gwiezdnych wojen Jedi, który przeszedł na Ciemną Stronę Mocy. Poddany jej wpływowi, posługuje się Mocą przeważnie dla osiągnięcia własnych korzyści, w tym najczęściej dla zdobywania coraz większej władzy i poszerzania swoich zdolności, nawet kosztem innych istot. Poddawanie się Ciemnej Stronie sprawia, że wielu Mrocznych Jedi balansuje na granicy szaleństwa, a czasem ją przekracza.

Wiele było przypadków, kiedy to nawet głęboko zaprzedany Ciemnej Stronie Jedi zdołał z niej powrócić (np. Ulic Qel-Droma, Darth Vader) - najczęściej dzięki pomocy innego, nie skażonego Rycerza. Równie wiele było jednak sytuacji, w których Jedi pochłonięci przez Mrok zdecydowanie wybierali drogę zła. Ci pierwsi, w zależności od sytuacji, nierzadko wracali na łono Zakonu, ci drudzy zazwyczaj opuszczali obszary podlegające jurysdykcji Republiki, nierzadko stając się lokalnymi tyranami na planetach lub w systemach położonych na uboczu. Wielu z nich zginęło ostatecznie z rąk siły porządkowych, wojsko lub Jedi posłanych, aby zakończyć wyrządzanie przez nich zła. W zależności od sytuacji, wobec Jedi, którzy przekroczyli swój mandat, Zakon mógł też stosować rozmaite kary, na przykład zesłanie (patrz: Ważniejsze przypadki).

Specyficzną podgrupą Mrocznych Jedi są Sithowie.


Ważniejsze przypadki

Przypadki przechodzenia osób korzystających z Mocy na Ciemną Stronę przydarzały się w ciągu całej historii Galaktyki. Znaczący jest tu jednak pierwszy opisany incydent, kiedy to większa grupa skuszonych przez Ciemną Stronę Jedi wystąpiła przeciw Zakonowi i podjęła próbę przejęcia kontroli nad Republiką Galaktyczną - Wielka Schizma. To właśnie ci Mroczni Jedi dali początek sekcie Sithów.

Kilkaset lat BBY Zakon Jedi wyznaczył upadłej Jedi Allyi jako karę zesłanie na planecie Dagobah. Dała ona początek grupie znanej jako Wiedźmy z Dathomiry - o ile sama Allya nawróciła się na Jasną Stronę i uczyła swoich następców postępowania moralnego, także wśród nich znalazły się jednak osoby, które przeszły na Ciemną Stronę.

W ostatnich latach istnienia Starej Republiki miała miejsce rebelia Mrocznych Jedi na Bpfassh. Siali oni spustoszenie w pobliskich sektorach aż do momentu pokonania ich przez siły Jedi. Ostatniego Mrocznego Jedi z Bpfassh pokonał na Dagobah Mistrz Yoda, a jako ślad po tym wydarzeniu pozostała tam jaskinia wypełniona energią Ciemnej Strony Mocy.

Po dojściu do władzy i stworzeniu Imperium Galaktycznego, za formowanie podległej sobie grupy Mrocznych Jedi zabrał się też Darth Sidious. Wcieleni głównie do szeregów Inkwizycji i szkoleni przez Lorda Vadera Mroczni Jedi służyli jako niekonwencjonalne narzędzie do wymuszania posłuchu zarówno wśród wrogów, jak i sił sprzymierzonych, oraz do innego typu działań niekonwencjonalnych.

Grupy zwolenników Ciemnej Strony pojawiały się także po upadku Imperium - w szczególności należy tu wymienić oddziały Mrocznego Jedi Desanna oraz założony przez Tavion kult Uczniów Ragnosa.

Wybrani przedstawiciele

* Exar Kun
* Ulic Qel-Droma
* Hrabia Dooku
* Quinlan Vos
* Anakin Skywalker
* Tremayne
* Adalric Brandl
* Desann
* Kyp Durron


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
Syriusz




Dołączył: 04 Lis 2005
Posty: 69
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Gdynia

PostWysłany: Pią 15:50, 07 Kwi 2006 Powrót do góry

Często pojawia się oznaczenieBBY obok daty więc wyjaśniam co to oznacza.

BBY

BBY (ang. Before Battle of Yavin) - przed Bitwą o Yavin. Czasem również BNH (ang. Before "New Hope") - przed Nową nadzieją. W świecie Gwiezdnych wojen sposób datowania używany do określania wydarzeń umiejscowionych chronologicznie przed wydarzeniami przedstawionymi w części IV - Nowa nadzieja.


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
Syriusz




Dołączył: 04 Lis 2005
Posty: 69
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Gdynia

PostWysłany: Pią 15:54, 07 Kwi 2006 Powrót do góry

Bitwa o Yavin

Bitwa o Yavin to jedna z ważniejszych potyczek między siłami Sojuszu Rebeliantów a Imperium; w fikcyjnym świecie Gwiezdnych
wojen. Przedstawiona jest w filmie Gwiezdne wojny: część IV - Nowa nadzieja, a także w grach komputerowych X-Wing oraz Rebel Assault.

Wstęp

Wstępem do bitwy było wykradzenie przez księżniczkę Leię planów Gwiazdy Śmierci. Statek Lei został przechwycony przez niszczyciel Lorda Vadera w pobliżu planety Tatooine, jednak Leii udało się przekazać przechowywane w pamięci R2-D2 dane Benowi Kenobiemu, który wraz z Lukiem Skywalkerem wyruszyli na Alderaan na pokładzie Sokoła Millenium, aby przekazać dane Bailowi Organie. Nigdy tam jednak nie dotarli, gdyż planeta została zniszczona. Ich statek został przechwycony przez Gwiazdę Śmierci, na której znajdowała się również Leia. Podczas walk na pokładzie Kenobi zginął, zabity przez Dartha Vadera, jednak Sokół został uwolniony, a dane o stacji przekazane dowództwo Rebelii na czwartym księżycu Yavina. Tam zajęto się analizowaniem planów stacji bojowej, poszukując jej słabego punktu - działania te koordynował Jan Dodonna

Bitwa

Dzięki umieszczeniu na pokładzie Sokoła ukrytego nadajnika, Imperium poznało lokalizację bazy rebelianckiej. Gwiazda Śmierci wyruszyła do systemu Yavin, docierając tam na krótko po tym, jak Dodonna zdołał odkryć jedyny słaby punkt tej stacji bojowej - niewielki szyb chłodzący, prowadzący prosto do jej reaktora. Trafienie w ten szyb torpedą protonową mogło zniszczyć całą stację, było jednak niemal niemożliwe do wykonania.

Gwiazda Śmierci wyszła z nadprzestrzeni w systemie Yavin w takiej pozycji, że księżyc Yavin IV zasłonięty był przed nią przez gazowego giganta. Podczas gdy stacja bojowa okrążała planetę, rebelianci poderwali do ataku na nią swoje myśliwce kosmiczne. Dzięki temu, że artyleria Gwiazdy była przystosowana głównie do walki z dużymi okrętami, myśliwce były w stanie skutecznie działać nad powierzchnią sztucznego księżyca.

Większa część maszyn rebelianckich podjęła walkę z imperialnymi myśliwcami osłaniającymi stację, a wybrane jednostki podjęły atak na szyb wentylacyjny. Były one jednak kolejno zestrzeliwane przez Lorda Vadera, który w swoim myśliwcu postanowił włączyć się do bitwy. Jednej z maszyn rebelianckich udało się oddać strzał do wylotu szybu, okazał się on jednak niecelny. Sytuacja stawała się dla rebeliantów coraz bardziej tragiczna - Gwiazdę Śmierci tylko minuty dzieliły od wejścia na pozycję do strzału i - w efekcie - zniszczenia głównej bazy Sojuszu wraz z całym księżycem Yavin IV.

Ataku ostatniej szansy podjęli się Biggs Darklighter, Wedge Antilles oraz Luke Skywalker. Pierwszy został zestrzelony przez Vadera, drugi, z ciężko uszkodzonym myśliwcem, zdołał wykonać odwrót. W ostatniej chwili na pomoc Luke'owi przyleciał Han Solo na Sokole - ostrzelał formację myśliwców prowadzoną przez Vadera, niszcząc jeden z nich i doprowadzając do kolizji drugiego z maszyną Mrocznego Lorda. Luke dzięki użyciu Mocy trafił parą torped protonowych w szyb wentylacyjny, co doprowadziło do reakcji łańcuchowej i eksplozji całkowicie niszczącej stację bojową - na kilka sekund przed planowanym oddaniem przez nią strzału w stronę Yavina IV.

Skutki

* Bitwa o Yavin była znaczącym zwycięstwem Rebelii, które pokazało wielu planetom, że Sojusz jest w stanie skutecznie przeciwstawić się siłom Imperium. Wiele planet po tym zwycięstwie zaczęło poważniej zastanawiać się nad przyłączeniem się bądź potajemnym poparciem Sojuszu.
* W eksplozji Gwiazdy Śmierci zginął Wielki Moff Tarkin, jeden z najgroźniejszych dowódców wojskowych i polityków Imperium, twórca doktryny swojego imienia; śmierć poniosło także wielu innych oficerów sił zbrojnych Imperium, zniszczona została znaczna ilość sprzętu i wyposażenia.
* W związku z wykryciem tajnej bazy, rebelianci musieli się wycofać z bezpiecznego do tej pory Yavina IV i szukać miejsca na założenie nowej kwatery głównej - ostatecznie umiejscowionej na Hoth.
* O ile przed zniszczeniem Gwiazdy lord Darth Vader był prawą ręką imperatora, lecz musiał liczyć się z innymi dostojnikami (jak Tarkin czy Admirał Motti), którzy rozmawiali z nim prawie jak równi z równym, o tyle po ich śmierci jego pozycja uległa znacznemu wzmocnieniu.


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:      
To forum jest zablokowane, nie możesz pisać dodawać ani zmieniać na nim czegokolwiekTen temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi


 Skocz do:   



Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001/3 phpBB Group :: FI Theme :: Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
 
 
Regulamin